Зелений тариф в Україні: все, що треба знати про програму
«Зелений тариф» — це державна програма, механізм підтримки, що передбачає виплати для людей, які використовують відновлювальні джерела енергії для себе та продають надлишки електроенергії в мережу.
Якщо казати простіше, завдяки цій програмі будь-хто — фізична особа чи юридична компанія — може встановити вдома сонячні батареї, користуватися ними цілодобово, отримати стабільне освітлення, тепло та роботу електроприладів… і заробити при цьому.
«Ми повинні розуміти, що зелена електроенергія — не просто альтернатива, це — наше майбутнє» — стверджує Герман Шеер, німецький політик та еколог, автор книги «Посібник з відновлювальної енергетики», і з ним важко не погодитися.
Що це за програма, як вона з’явилася, в чому її сенс та як до неї підключитися — читайте в матеріалі.
Що таке «Зелений тариф»: основна ідея програми
Механізм «Зеленого тарифу» був впроваджений в Україні, щоб стимулювати розвиток відновлювальних джерел електроенергії*, зменшити залежність від викопних видів палива та скоротити викиди парникових газів, аби зменшити їхній вплив на екологію країни.
*Під відновлювальними джерелами енергії розуміють не тільки сонячні електростанції (СЕС), але й інші технології, які використовують природні ресурси, щоб виробляти електроенергію. До них відносяться вітрові електростанції, малі гідроелектростанції, біоенергетика, геотермальна енергетика тощо. Позаяк встановлення наземного вітряка на подвір’ї будинку малоймовірно, у цій статті відновлювальними джерелами називають саме СЕС.
Ідея «Зеленого тарифу» в Україні полягає в тому, аби забезпечити фінансову підтримку виробникам чистої електроенергії — їм гарантується викуп надлишкової електроенергії за фіксованою ціною.
При цьому:
- зменшується навантаження на загальну енергосистему;
- з’являється стабільне електропостачання в окремих будинках та бізнесах, навіть під час відключень світла;
- створюються нові робочі місця у «зеленому» секторі;
- загально розвивається відновлювальна енергетика країни.
Добре, плюси «Зеленого тарифу» для держави зрозумілі. А як щодо переваг для домогосподарств?
«Зелений тариф» дозволяє швидко окупити вартість сонячної електростанції та почати заробляти на власній СЕС. Це надійний та стабільний вклад коштів — окрім того, що сонячні електростанції виконують свою основну задачу, тобто забезпечують будинок стабільним живленням, вони не потребують постійного обслуговування та додаткових витрат, стабільні, надійні, мають термін служби 25 років і вище.
«Зелений тариф» — це можливість отримати максимум переваг для себе та свого домогосподарства.
Закон про зелений тариф: історія того, як це було
Історія «Зеленого тарифу» в Україні почалася у 2009 році, коли був прийнятий Закон України «Про електроенергію». З текстом закону можна ознайомитися тут.
За ці роки відбулося кілька коригувань тарифів, реструктуризація та перехід до аукціонної системи. У тому числі зміни відбулися у 2025 році — ми не вказуємо їх у цьому матеріалі, тому що інформація може змінитися ще.
Ключові принципи закону такі:
- забезпечення надійного та безпечного постачання електроенергії споживачам;
- розвиток конкурентного ринку електроенергії;
- захист прав споживачів електроенергії;
- стимулювання розвитку відновлювальних джерел електроенергії;
- мінімізація негативного впливу електроенергії на навколишнє середовище.
Цікаво, що світовий досвід програм, аналогічних «Зеленому тарифу» сягає вже понад 50 років — ідея пільгових тарифів для людей, що користуються відновлювальними джерелами електроенергії, вперше була реалізована в США 1978 року, а пізніше до неї доєдналися інші країни.
Як оформити зелений тариф для фізичних осіб
Для фізичних осіб — людей, які хочуть встановити домашню сонячну електростанцію та отримувати прибуток за «Зеленим тарифом» — основною умовою є те, що потужність домашньої СЕС не має перевищувати 30 Вт.
Як це відбуватиметься? «Зелений тариф» оформлюється в Обленерго і всю процедуру можна розбити на 3 простих кроки:
- Ви замовляєте сонячну електростанцію.
- У будинку встановлюють двонаправлений лічильник.
- Ви оформлюєте «Зелений тариф» та починаєте отримувати дохід.
Звісно, на практиці все трохи довше — спочатку треба зрозуміти, яка саме сонячна електростанція вам потрібна, скільки буде сонячних панелей, де вони будуть встановлені та як все це підключити. Хороша новина в тому, що вам не треба займатися цим самостійно.
GREEN SYSTEM пропонує встановлення сонячної електростанції «під ключ» — ми приїдемо на ваш об’єкт, все заміряємо та порахуємо, дізнаємося ваші плани, потреби та побажання та запропонуємо кращий варіант СЕС під «Зелений тариф», яка підійде для вашого будинку. Після цього ми привеземо готову СЕС, все встановимо і налаштуємо.
Допоможемо оформити «Зелений тариф» — укласти необхідний пакет документів та підписати договір про купівлю-продаж електроенергії.
Для чого потрібний двонаправлений лічильник? Для того, щоб точно підрахувати вироблену та витрачену енергію, передати ці дані Обленерго та мати змогу отримати гроші.
Коли система працюватиме, ви отримуєте стабільний щомісячний дохід — як мінімум, до 2030 року, і більше, якщо програма буде продовжена.
«Зелений тариф» для юридичних осіб
Для юридичних осіб відсутні обмеження щодо максимальної потужності станції, але якщо вона перевищує 150 кВт, то знадобиться ліцензія на виробництво електроенергії.
Окрім ліцензії, алгоритм підключення такий самий, як і для фізичних осіб — потрібно укласти договір з «Гарантованим покупцем» (в ролі якого виступає держава), встановити СЕС під «Зелений тариф» відповідно до технічних умов, підключитися, зробити окремий рахунок для виведення грошей, оформити всі документи та почати заробляти.
Що ще варто знати про «Зелений тариф» в Україні
Законодавство щодо відновлювальної енергетики постійно оновлюється, тому важливо відстежувати зміни, аби бути в курсі всіх новин і вимог. Наразі Україна поступово переходить до аукціонної системи визначення ціни на електроенергію з відновлювальних джерел.
Станом на початок 2025 року парламент ухвалив законопроєкт №12283, який має врегулювати питання діяльності та експлуатації відновлювальних джерел (у тому числі сонячних електростанцій).
Як альтернатива «Зеленому тарифу», в Україні впроваджується і вже працює програма «Активний споживач».
Активним споживачем називається фізична особа чи підприємство, яке виробляє електричну енергію з відновлювальних джерел для власних потреб, а надлишок продає відповідно для вимог закону. Головна умова — продаж електроенергії не має бути основною господарською або професійною діяльністю споживача.
Більше про активного споживача читайте в наступній статті нашого блогу.
Залишилися питання? Зателефонуйте в GREEN SYSTEM за номерами телефонів, вказаними на сторінці, і ми з радістю вам допоможемо.