Активний споживач електричної енергії — це людина чи підприємство, яке виробляє енергію з відновлювальних джерел (наприклад, сонячних електростанцій чи вітрогенераторів) та використовує її для власних потреб, а надлишок продає державі. Важлива умова для того, щоб бути активним споживачем — продаж електроенергії не має бути основною господарською чи підприємницькою діяльністю.
Так визначає активного споживача Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії генеруючими установками споживачів» від 27.07.2023 року.
Чим програма «Активний споживач» відрізняється від «Зеленого тарифу»
«Зелений тариф» — механізм державної підтримки, який гарантує викуп державою електроенергії, виробленою з відновлювальних джерел, за фіксованою ціною. Більше про нього розповідаємо тут.
Мета проєкту — стимулювати розвиток відновлювальної енергетики в Україні.
Активний споживач — ширше поняття, ніж просто виробник на Зеленому тарифі. Він може використовувати електроенергію для власних потреб і продавати надлишок в мережу, може збувати її за «Зеленим тарифом» або використовувати інші механізми продажу, наприклад, механізм самовиробництва.
Механізм самовиробництва, на відміну від «Зеленого тарифу», орієнтований на власне споживання, а не на продаж електроенергії.
«Зелений тариф» має фіксовані ціни, які установлені державою. Механізм самовиробництва дозволяє непобутовим споживачам укласти договір на куплю-продаж електроенергії за вільними цінами.
Звісно, продавати електроенергію з однієї станції одночасно і за «Зелений тариф», і за механізмом самовиробництва, неможливо.