Чи можна отримати стабільне джерело електроенергії, що не залежить від міських тарифів, працює постійно, майже не потребує обслуговування та ще й приносить додатковий дохід? Так, якщо мова йде про сонячну електростанцію.
Сонячна енергетика — це винахід, що змінив все. Щорічно людство потребує все більше електроенергії — щоб опалювати будинки та користуватися електроприладами, аби забезпечувати роботу заводів та підприємств, фабрик, автозаправок та дитячих садочків. Електроенергія всюди, і сонячні електростанції дозволяють отримати її екологічним та економічно вигідним шляхом.
Принцип роботи сонячної електростанції
Основа будь-якої сонячної електростанції, як домашньої, так і промислової — це сонячні панелі. Це пластини, що містять фотомодулі, закріплені в надійному жорсткому корпусі.
Фотомодулі перетворюють сонячне світло на постійну електроенергію, і роблять це нескінченно, доки сонце світить на них. Можуть бути двох типів:
- монокрісталічні — виготовлені з одного кристалу кремнію, що був нарізаний на тонкі пластини;
- полікристалічні — виготовлені з розплавленого кремнію, який був охолоджений та закристалізувався.
Їх легко відрізнити за зовнішнім виглядом. Монокристалічні фотомодулі чорного кольору з заокругленими кутами, полікристалічні — сині та квадратні. Перший варіант має вищу ефективність, тобто виробляє більшу кількість електроенергії на одиницю площі, та при цьому дорожчий. Для домашнього використання та невеликих бізнесів частіше вибирають полікристалічні фотопанелі.
Цікавий факт: спочатку сонячні фотопанелі використовувалися тільки у космічній програмі. У 1950-х роках перші сонячні батареї були встановлені на супутники, і це було настільки прогресивно, що вже за кілька десятиліть ми змогли побачити їх на дахах звичайних приватних будинків.
Наступний важливий елемент сонячних електростанцій — інвертор. Пристрій перетворює постійний струм на змінний, який потрібний для живлення електроприладів. За потребою можуть бути використані акумуляторні батареї — вони накопичують надлишкову електроенергію, яку потім можна використати вночі або під час поганої погоди, коли сонця немає. Контролер заряду регулює, як заряджаються батареї, та запобігає перенавантаженню. До всього цього потрібні кріплення, кабелі та витратні матеріали.
Ми звикли до того, що сонячні електростанції встановлюються на даху, землі або будь-якій іншій твердій поверхні. Але ось дещо цікаве — в Китаї та кількох інших країнах будують плавучі сонячні електростанції. Їх розміщують на платформах і запускають на поверхню озер чи водосховищ. Це додаткова поверхня і таким чином влада не тільки «економить землю», але й зменшує випаровування води.
Які бувають сонячні електростанції
Є три основних види сонячних електростанцій:
- Автономні СЕС працюють незалежно від централізованої електромережі, тому чудово підходять для віддалених будинків, що не підключені до електропостачання. Принцип роботи такий: електроенергія виробляється, поки сонце світить на фотопанелі, надлишок зберігається в акумуляторах, щоб його можна було використати вночі.
- Мережеві СЕС не мають акумуляторів, а надлишкова електроенергія продається в загальну електромережу. Якщо енергії від батарей недостатньо, будинок живиться з загальної мережі.
- Гібридні СЕС поєднують у собі переваги двох інших видів. Вони підключені до електромережі та мають акумуляторні батареї. Електроенергію, яка була вироблена СЕС, можна використати одразу, накопичити в батареях чи продати надлишок в мережу, залежно від потреб.
Щоб вибрати електростанцію, яка підійде вам найкраще, варто враховувати кілька умов: де розташований будинок, скільки електроенергії він споживає, чи можна закрити цю потребу за допомогою СЕС, який бюджет є, чи плануєте ви продавати електроенергію за «Зеленим тарифом» тощо.
Станом на 2025 рік у Франції та Нідерландах тестують проєкти сонячних авто та велодоріг. Ідея в тому, що такі ділянки дороги можуть живити не тільки найближче місто, але й електромобілі, які їдуть ними. Наразі основна перепона — вартість таких доріг, але невиключено, що колись ми побачимо це в більших масштабах.
Для дому, дачі та бізнесу: що варто знати про сонячну електростанцію
Один з найбільших міфів про сонячні електростанції — це те, що вони працюють тільки в сонячну погоду, коли яскраві промені сонячного світла потрапляють на фотопанелі. А як насправді? Звісно, в сонячну погоду СЕС дійсно вироблятиме багато електроенергії, але сонячна електростанція працює і в похмурі дні, коли на фотопанелі потрапляє розсіяне сонячне світло.
Сонячні електростанції працюють і взимку, і в холодному кліматі. Головне — вчасно очищати їхню поверхню від снігу.
Загально для догляду за фотопанелями достатньо кілька разів на рік очищати їх за допомогою звичайної мильної губки та води, та періодично переглядати стан самих фотопанелей, кріплень, монтажних елементів, з’єднань та кабелів. За профілактичним оглядом та сервісним обслуговуванням можна звернутися в GREEN SYSTEM.
А чи багато місця для них потрібно? Насправді — ні. Сонячні панелі можна розмістити на будь-якій поверхні — на даху основної будівлі чи прибудови, чи на землі поруч. Головне — правильно розташувати та нахилити їх відносно сонячних променів. Але вам не доведеться робити це самостійно — з цим допоможе фахівець, коли встановлюватиме станцію.
Читайте більше про сонячні електростанції для дому та бізнесу, системи резервного живлення, зарядні станції для електромобілів та інше в блозі GREEN SYSTEM та звертайтеся до нас, щоб замовити власне джерело сонячної електроенергії.